Gün
Saat
Dakika
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Matematik Günü

Uluslararası Matematik Günü Projesi, dünyanın pek çok yerinden çok sayıda uluslarası ve bölgesel kuruluşun desteği ile Uluslararası Matematik Birliği önderliğinde gerçekleştirilmektedir ve dünya çapında kutlanan bir kutlamadır.

Çoğu ülkede 14 Mart için tarih yazılımı “3.14” olduğundan dolayı ve tabi pi sayısı da yaklaşık olarak 3.14 olduğundan dolayı bu gün daha öncesinden Pi Günü olarak kutlanıyordu. Pi Günü olarak kutlanılan 14 Mart, UNESCO tarafından 26 Kasım 2019’da 40. Genel Konferans oturumunda, Uluslarası Matematik Günü olarak seçilmiştir.

Uluslararası Matematik Günü, matematik ve matematik eğitiminin, bilim ve teknolojideki atılımlarda, yaşam kalitesini iyileştirmede, kadınları ve kız çocuklarını desteklemekte ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmada oynadığı temel rolleri açıklamak için bir fırsat olarak görülmektedir.

Her yıl kutlamayı tatlandırmak, yaratıcılığı ateşlemek ve matematik ile her türlü alan, kavram ve fikir arasındaki bağlantılara ışık tutmak için yeni bir tema duyurulmaktadır. 


2022 yılı teması ise “Matematik Birleştirir”dir. 

Kanada’da bulunan Ottawa Üniversitesi öğrencisi olan Yulia Nesterova tarafından önerilen bu tema için Yulia şöyle demiştir: 

“Matematik, hepimizin sahip olduğu ortak bir dil ve birbirimizi bulacağımız ortak bir konu olduğunu belirtmek için birleşiyor.”

Uluslararası Matematik Birliği üyesi Betül Tanbay ise :

“ ‘Matematik birleştirir’ çünkü, bu gezegendeki insanlar olarak, ortak sorunlarımızı çözmek için, anadillerimiz dışında bir ortak dile,

kredi kartları dışında bir ortak değere, siyaset dışında bir ortak zemine acil olarak ihtiyacımız var.”

Bu temadaki diğer yorumları okumak ve Matematik Günü resmi sitesini incelemek isterseniz – https://www.idm314.org – i ziyaret edebilirsiniz.  

MATEMATİK GÜNÜ 2022

Matematik günü 2022 özeti
.
.
.
.
.
.
.
...

HAKKIMIZDA

Matematik Günü İstanbul’un hikayesi üniversitelerin pi günü kutlamalarına dayanıyor. Bugün Matematik Günü İstanbul’a dahil olan her öğrenci kulübü 2020 yılına kadar kendi üniversitelerinde birbirinden değerli pi günü etkinlikleri düzenledi.

Tüm toplulukların bu anlamlı günü bir arada kutlama isteği 2019 yılında, öğrenci topluluklarının ortak düzenlediği bir kahvaltıda gündeme taşındı ve bugün Matematik Günü İstanbul olarak bilinen etkinliğin ilk adımları atıldı.

14 Mart 2020 günü için 6 üniversite topluluğunun ortak olduğu “Pi Günü İstanbul” ismi verilen etkinliğin hazırlıkları sürerken UNESCO’nun 14 Mart’ı Dünya Matematik Günü olarak kabul etmesiyle etkinliğin ismi “Matematik Günü İstanbul” olarak değişti.

Konum

Orhantepe Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, No: 21 Dragos, 34865 Kartal/İstanbul

Görüşmek İçin Sabırsızlanıyoruz

(Buraya belki ekstra bi şeyler eklenebilir veya bu kısım tamamen silinebilir)