"Matematİk Bİrleştirir"

UNESCO’nun 14 Mart’ı Dünya Matematik Günü ilan etmesi üzerine İstanbul’daki en aktif matematik kulüpleri olarak Matematik Günü İstanbul için bir araya geldik. Marmara Üniversitesi Mehmet Genç Külliyesi birbirinden keyifli etkinliklere 14 Mart 2022'de Matematik Günü İstanbul için ev sahipliği yapacak. Matematik Günü Sahnesinde konuşmalar, yarışmalar, çekilişler ve paneller gün boyu devam ederken etkinlik alanında birbirinden keyifli etkinliklerle matematik dolu bir gün geçireceğiz.​

MATEMATİK GÜNÜ SAHNESİ


    14 Mart 2022’de gerçekleştireceğimiz Matematik Günü İstanbul etkinliğimizde “Matematik Sahnesi” başlığı altında konuşmalar, bilgi oyunu, panel ve söyleşiler hakkında gelin neler bizi bekliyormuş, yakından inceleyelim.

AÇILIŞ KONUŞMASI

Hayatın Matematiği


"Bakış açısına göre matematik; arkadaşlık kurmada, dedektiflikte, evlilikte ve yaşamın her alanında matematiğe küçük dokunuşlar." konulu konuşması ile açılış konuşmamızı Bülent Yılmaz gerçekleştirecektir.

Bülent Yılmaz

PANEL

Türkiye'de Matematik Girişimleri


Moderatörlüğünü Utku Aytaç'ın yapacağı "Türkiye’de Matematik Girişimleri" konulu panelde Özkan Değer, Can Ozan Oğuz ve Melih Mert Oskay ile Türkiye’de yapılan matematik girişimleri üzerine konuşacak, Türkiye'den matematik girişimlerini tanıtacak, etkinliklerin organizasyon süreçlerinden bahsedecek ve Türkiye'deki matematik etkinliklerini değerlendireceğiz.

Moderatör

Utku Aytaç

Panelist

Özkan
Değer

Panelist

CAN OZAN OĞUZ

Panelist

Melih Mert Oskay

Tematik Köşelerimiz

Matematik ve Oyun Köşesi

Matematik ve Oyun köşesi ile Oyun Teorisi ve Kombinatorik Oyunlara giriş yapacak, sizler için hazırladığımız oyunlarla stratejiler belirleyip seçimlerimizin doğurucağı sonuçlar üzerine tartışacağız. Oyun Teorisi'nin günlük hayatta da karşımızda neredeyse her an bulunduğunu oyunlarla ve uygulamaya çalıştığımız stratejilerle farkedip, kabul görmüş teknik ve stratejiler üzerine kafa yorarak keşfetmeye çalışacağız.

kriptoloji köşesi

Kriptoloji köşesi ile şifreleme dünyasına giriş yapacak, çeşitli şifreleme yöntemleri ile üçüncü kişilere yakalanmadan iletişim kurmanın yollarını öğreneceğiz. Birlikte şifreleme yapacağımız ve şifreleri kırmak üzerine kafa yoracağımız bu köşemizde bir de ufak bir oyun ile sizlerle olacağız

Matematik ve Origami Köşesi

Matematik ve Origami köşesi kağıt katlama sanatının matematikle ilişkisini inceleyecek. Bu köşede origaminin eğlenceli dünyasına giriş yapacak ve aynı zamanda matematiksel düşünme üzerindeki etkisini hissedeceğiz. Origaminin farklı kullanım alanlarına da değineceğiz.

Matematik Atölyeleri

MONTHY-HALL

DOĞUM GÜNÜ PROBLEMİ

DÖRT RENK PROBLEMİ

KONIGSBERG KÖPRÜSÜ

OLASILIK

SERGİLER


Imaginary
M.C. Escher'in Eserleri
Matematik ve Sanat

© 2022 Matematik Günü İstanbul.