Matematik Günü İstanbul

2023

Matematik Günü İstanbul 2023 yılında, yaşanan deprem afeti nedeniyle 18 Mart 2023 tarihinde çevrim içi gerçekleştirilmiştir.

Tüm katılımcılara teşekkür ederiz, sizinle tanıştığımız için çok mutluyuz ❤️

Bir sonraki matematik gününde tekrar görüşmek üzere 🫂

Etkinlikler

  • HERKES İÇİN MATEMATİK KONUŞMASI
  • SÖYLEŞİLER
  • BİLGİ OYUNU
  • PANEL
HERKES İÇİN MATEMATİK KONUŞMASI
Berkay Anahtarcı
Herkes İçin Matematik

"Bu konuşmada matematiğin herkes için neden önemli olduğunu ve bunu takdir etmek için nasıl bir yol izleyebileceğimizi keşfedeceğiz. Matematik hakkında yaygın yanlış anlamalara değineceğiz ve başarısızlık korkusu veya kavramları anlama güçlüğü gibi öğrenme engellerini aşmak için stratejiler sunacağız. Ayrıca, kitaplar, web siteleri ve çevrimiçi kurslar da dahil olmak üzere matematiği öğrenmek için kaynaklar paylaşacağız."

SÖYLEŞİLER
Tilman Zitzmann ile Geometry Daily
Hakkında Söyleşi

Tilman Zitzmann 1 Ocak 2012'den beri her gün Tumblr bloğunda yayımlanmak üzere geometrik şekillere dayalı minimal kompozisyonlar oluşturup paylaşıyor. Bloğunu incelemek için https://geometrydaily.tumblr.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu söyleşide Sarper Yurtseven moderatörlüğünde Tilman Zitzmann ile Geometry Daily projesinin hikayesini dinleyecek, geometri ve sanat hakkındaki fikirlerini öğreneceğiz.

Nicolas Atanes Santos ile Mathematics in the Street Hakkında Söyleşi

Mathematics in the Street (ya da "Sokakta Matematik"), sokaklarda gerçekleştirilen popüler bir matematik etkinliğidir. Birçok ülkenin sokaklarında eş zamanlı gerçekleştirilen bu etkinlikte sokaktaki insanlarla eğlenceli matematik etkinlikleri düzenlenir. Ömer Arabacı'nın moderatörlüğünü yapacağı bu söyleşide etkinliğin koordinatörü Nicolas Atanes ile sokakta matematik yapmak hakkında konuşacağız. Çeşitli ülkelerden sokakta matematik yapma tecrübelerini dinleyeceğiz.

BİLGİ OYUNU
Kahoot Bilgi Oyunu: "Matematik Kültür"

Hem keyifli vakit geçirmek hem de ilgili konularda genel bilgileri öğrenmek için herkesi “Kahoot “ üzerinden oynayacağımız bilgi oyununa davet ediyoruz. Bilgi Oyununda amacımız yarışmak veya test çözmek değil, bu yüzden adına “Oyun” diyoruz.

PANEL
Panel: "Türkiye'de Matematik Olimpiyatları"

Türkiye’de Matematik Olimpiyatlarını konuşacağımız iki kısımdan oluşacak panelin ilk kısmında Hayrunnisa Yılmaz moderatörlüğünde panelistlerimiz Ilham Aliyev ve Refail Alizade olurken, ikinci kısımda Ömer Avcı moderatörlüğünde panelistlerimiz Mehmet Koca ve Ömer Topaloğlu olacak.

EKİP ❤️

İlayda Altınkol

Genel Koordinatör

Eylül Ayçiçek

İçerik Koordinatör Yardımcısı

Simge Çavuşlar

İdari Koordinatör Yardımcısı

İrem Başak Özturhallı

Tanıtım Ekibi Koordinatörü

Mert Albayrak

Ev Sahibi Ekip Koordinatörü

Emre Akyurt

Mali İşler Ekibi Koordinatörü

Nigar Yıldız

Matematik Günü Sahnesi Koordinatörü

İzel Cemre Akın

Atölyeler Ekibi Koordinatörü

Beyza Göktan

Sergiler Ekibi Koordinatörü

Temsilciler:

Emre Akyurt (Sakarya Üniversitesi)

Muhammet Can Çali (İstanbul Üniversitesi)

Kadir Demir (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

Beyza Göktan (Türkiye Matematik Kulübü)

Elif Gülseven (Galatasaray Üniversitesi)

Merve Tuncer (Marmara Üniversitesi)

Cansu Janset Özyeşil (Yeditepe Üniversitesi)

Ulaş Dabancı (Boğaziçi Üniversitesi)

Nizameddin Ömeroğlu (İstanbul Teknik Üniversitesi)

Muhammet Salih Bilik (İstanbul Kültür Üniversitesi)

Şevval Köksal (Necmettin Erbakan Üniversitesi)

Ekip:

İrem Başak Özturhallı, İkram Kayum, Beyza Sude Kaçkın, Beyza Göktan, Bedrettin Yıldız, Sena Birinci, Kemal Kılıçaslan, Tuğba Kıraç, Elif Aşkın,

Hilal Eşer, İsmail Berkay Görel, Elif Gülseven, Emre Akyurt, Zeynep Serra Cengiz, Meryem Çelebi, Şevval Köksal, Mert Albayrak, İlayda Altınkol, Simge Çavuşlar, Eylül Ayçiçek, Kadir Demir, Cansu Zil, İremnur Aydın, İdil Yücesoy, Rıza Atladı, Nigar Yıldız, Filiz Top, Yusuf Uğurelli, Aleyna Şahin, Şevval ,Demirel, İlenay Balcı, Muhammet Can Çali, Ecesu Şahin, Nazım Han, Pınar Akgül, Baver Ateş, Harun Ataş, Serhet Gökdemir, Ozan Sezgin, Enes Talha Günay, Sena Birinci, İzel Cemre Akın, Halukcan Özmen, Çağdaş Okumuş, Hayrunnisa Yılmaz, Aleyna Arslan, Hediye Demir, Melih Genç, Emre Karaduman, Şevval Demirel, Aleyna Şahin, Begüm Laiç, Atalay Aslan, Zeynep İrem Duman, Zeynep Dabakoğlu, Yasin Aslan, Murad Arıcan, İsmail Berkay Görel, Zerda Fatmanur Erbaş, Sevim Alpan, Murat Rüzgar Poyraz, Melissa Nur Babaoğlu, Gözde Karaatlı, Ömer Arabacı, Ahmet Kaynarpınar


Bir sonraki matematik gününde tekrar görüşmek üzere. 🫂