Matematik Günü İstanbul 2022


00
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
seconds

Matematik Günü İstanbul 2020 & 2021

Matematik Günü İstanbul 2020 yılında Covid19 pandemisi sebebiyle ertelendi. 2021 yılında 13-14 Mart 2021 tarihlerinde ertelenen 2020 programıyla birlikte iki gün boyunca çevrim içi olarak gerçekleşti. 

Matematik Günü İstanbul Programı 2020

11.00

Ferit Öztürk
“Bir Avuç Para”

13.00

Vural Aksankur
“Uzaktan Matematik ”

14.00

“Atölyeler & Sunumlar ”

14.10–14.50 

Aleynanur Akbaba – Pi Sayısının Serüveni

14.50 – 15.30 

Yağmur Sak – Sonsuzluk Fikirleri

15.30 – 16.10 

Fatma Can Sütçüoğlu – Platonik Cisimler

17.00

Panel: “Türkiye’de Matematik”

Moderatör: Kübra Dölaslan

Panelistler: Ayberk Zeytin, Fatma Altunbulak, Özgür Kişisel.


Matematik Günü İstanbul Programı 2021

11.00

Eş Zamanlı Canlı Atölyeler

Ebru Aydoğan
Königsberg’in 7 Köprüsü


Melih Mert Oskay
“Kod Adım”12.00

Eş Zamanlı Canlı Atölyeler

Emre Karaduman
“M.C. Escher’in Eserleri”


Uğur Güler
“Galton Kutusu”13.30

Seminer:
Ali Nesin
“Rastgele Çizgeler”

17.00

Panel: “Türkiye’de Matematik Yayınları”

Moderatör: Haluk Memili.

Panelistler: Ayhan Dil, Tınaz Ekim, Sibel Özkan.

Matematik Günü İstanbul 2022

ATÖLYELeR

Tüm atölyeleri görmek için kitapçığı incelemeyi unutmayın

SONSUZLUK

Sonsuz dendiğinde çoğumuzun aklına bir sayı gelebilir ama sonsuz bir sayı hatta bir isim bile değildir. Cantor’a göre sonsuz bir sıfattır. Bu atölyede sonsuzu saymayı deneyeceğiz. Sonsuz sayı toplamları uygulamalarıyla bu kavramı sindirmeye çalışıp Hilbert’in meşhur sonsuz odalı oteline konuk olarak sonsuzluk kavramını irdeleyeceğiz.

SİHİRLİ KARELER

Sihirli Kareler, içine 1’den n’ye kadar sayıların yazıldığı nxn tipinde, her sütun, satır ve köşegenlerinin toplamı eşit olan karelerdir. Kaplumbağa kabuğundaki şekilden yola çıkarak Çin’de keşfedilen ve günümüze kadar gelen sihirli kareleri çözmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu atölyede bu yöntemlerden yola çıkıp “Bir sihirli kare nasıl yapılır?” sorusunu tartışarak sihirli kare yapmanın yollarını inceleyeceğiz.

MATEMATİK LABİRENTİ

Matematik Labirenti herhangi bir yönden girişleri ve çıkışları olan şekillerin mevcut olduğu bir oyundur. Bu oyunda oyuncular şekilleri çevirerek belirlenen çıkış noktasına ulaşmayı sağlayan koridorlar oluşturmayı amaçlar. Oyuncular bunu yaparken şekillerde bulunan sayılar ve koridorlarda bulunan işlemleri kullanarak çıkışlarda bulunan sayıya ulaşmayı hedefler. Bu oyunda eğlenceli bir yolculuğa çıkacağız.

GALTON TAHTASI

Galton Tahtası, istatiksel yöntemleri ilk defa insanlar arasındaki çeşitliliği ve zekanın kalıtsallığını incelemek için kullanan Sir Francis Galton’un doğa ve davranış bilimleri içinde bulunan olayların genelinin niceliksel bir modelini deneysel olarak gösterebilmek amacıyla geliştirdiği bir öğretim aletidir. Doğanın aslında en bilindik ama farkedemediğimiz olasılık davranışlarını Galton’un bu mükemmel keşfiyle şematize edilmiş kendi icadı olan Galton tahtasını sizlerle deneyimleyeceğiz.

KÖNİGSBERG’İN YEDİ KÖPRÜSÜ

Königsberg’in yedi köprüsü graf teorisinin temelini oluşturan ve 18. yüzyılda Königsberg köprülerinden ilham alınarak ortaya atılan ünlü bir matematik problemidir. Konigsberg adlı 7 köprüden oluşan bir şehirde yaşadığınızı düşünün. Bu köprülerden sadece 1 kez geçerek evinize geri dönebilir misiniz? Basit gibi gözüken bu problem üzerine düşünüp bu ünlü problemi çözmeye çalışacağız.

4 RENK ATÖLYESİ

1852 yılında De Morgan’ın öğrencisi olan Francis Guthrie tarafından ileri sürülen 4 renk teoremi; sonlu sayıda bölgeden oluşan bir harita, birbirine sonsuz sayıda nokta boyunca komşu olan iki bölgenin renkleri birbirinden farklı olmak üzere, boyanacaksa bu işlem için dört rengin yeterli olacağını ileri süren bir teoremdir. Bu atölyede ispatlanması uzun yıllar süren bu teoremi deneyimleyeceğiz.

Matematik Günü İstanbul 2022

Sergiler

Ressam ve grafik sanatçısı olan Escher eserlerinde matematiğe sıkça yer vermesiyle matematikçilerin ilgisini en çok çeken ressamlardan biri olmuştur. Matematik Günü sergisinde Escher’in eserlerini yorumlarken bugüne kadar 160’dan fazla şehirde sergilenmiş Imaginary sergisinin bazı eserlerini de inceleyeceğiz.

Matematik Günü İstanbul 2022

Sosyal Etkinlikler

Yapboz

Yapboz köşemizde, yapbozun parçalarını birleştiren herkesin isimlerin minik bir kağıda yazarak kutumuza atmasını isteyeceğiz. Gün sonunda ise yapbozumuzun bitmiş halini kutudaki isimler arasında çekiliş yaparak anı olması adına hediye edeceğiz.

Kitap Değişimi

En sevdiğiniz kitaba, sizden sonra okuyacak olan kişi için, kitap hakkında küçük bir not ekleyerek getirin; en az onun kadar çok seveceğiniz başka bir kitapla değiştirin. Etkinlik boyunca kitaplığınızdaki en sevdiğiniz matematik kitabını kitap köşesine bırakıp başka bir kitapla değiştirebilirsiniz. Bu sayede en sevdiğiniz kitabı başka bir kişiyle tanıştırmış olurken siz de yeni bir kitap tanımış olacaksınız. Ayrıca bu köşede incelemek için birçok matematik kitabı bulacaksınız.


Matematik Günü İstanbul 2022

Davetliler

Matematik Dünyası

Türk Matematik Derneğinin bir yayını olan Matematik Dünyası 1991 yılından beri çıkan Türkiye’nin ilk popüler matematik dergisidir. Yılda 4 sayısı çıkan derginin 2022’deki ilk sayısını Matematik Günü İstanbul’da bulabilir, atölyeler ve konuşmalar sırasında hediye edilecek Matematik Dünyası dergilerinden birine sahip olabilirsiniz

Matematik Evi

Eyüpsultan Belediyesi Matematik Evi kurulduğu günden bugüne binlerce misafir ağırladı. Türkiye’de benzeri olmayan bir konsepte sahip olan Matematik Evi’nin misafirleri matematiği somut nesnelerle deneyimlerken aynı zamanda oldukça keyifli vakit geçiriyor. Matematik Evi’nin birbirinden değerli materyalleri Matematik Günü İstanbul’da bizlerle birlikte olacak.


Çok heyecanlıyız!

Karşılaşmak için sabırsızlanıyoruz!

EKİP

❤️

Topluluklar ve Temsilciler (2020)

 • Galatasaray Üniversitesi Matematik Kulübü (Uğur Güler)
 • Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Kulübü (Nurbanu Omak)
 • İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü (Mesut Ertan)
 • Marmara Üniversitesi Matematik Kulübü (Betül Yavuz)
 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Topluluğu (Ahmet Çoban)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim ve Matematik Kulübü (Melih Mert Oskay)

Koordinatörler (2020)

Genel Koordinatör: Melih Mert Oskay

Atölyeler ve Sergiler Koordinatörü: Betül Yavuz

Etkinlik Ekibi Koordinatörü: Nurgül Kangal

Sponsorluk Koordinatörü: Gamze Yaren Gül

Tanıtım Koordinatörü: Ahmet Çoban

Matematik Günü Sahnesi Koordinatörü: Gülsemin Çonoğlu

Topluluklar ve Temsilciler (2021)

 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Matematik Topluluğu (Seda Nur Canbay)
 • Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Kulübü (Görkem Tekin)
 • İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü (Gamze Yaren Gül)
 • Kastamonu Üniversitesi Matematik Kulübü (Selinay İşler)
 • Kocaeli Üniversitesi Matematik Kulübü (Berkay Özen)
 • Marmara Üniversitesi Matematik Kulübü (Şükran Yanar)
 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Topluluğu (Mustafa Bayramoğlu)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim ve Matematik Kulübü (Emre Karaduman)

Koordinatörler (2021)

Genel Koordinatör: Melih Mert Oskay

Atölyeler ve Sergiler Koordinatörü: Betül Yavuz

Etkinlik Ekibi Koordinatörü: Nurgül Kangal

Tanıtım Koordinatörü: İrem Başak Özturhallı

Matematik Günü Sahnesi Koordinatörü: Ebru Aydoğan

Etkinliği muhteşem katılımcılarla tamamladık.

Sizinle tanıştığımız için çok mutluyuz! 

14 Mart 2023’te görüşmek üzere…

Anı Defteri

Anı Defterine yazılan bazı notlar ❤️

(eklenecek)

“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.