Etkinlikler

Matematik Günü İstanbul 2024 yılında Matematik Günü Sahnesi, Matematik Günü Atölyeleri, Matematik Günü Sergisi ve sosyal alan etkinlikleri ile dolu dolu bir programa sahip. Matematik Günü Sahnesi popüler matematik konuşmalarının ve Türkiye'de Matematik Girişimleri panelinin dinleyicilerini konuk edecek. Gün boyu devam edecek olan Matematik Günü Atölyeleri ile birlikte matematik yapma deneyimi yaşarken Matematik Günü Sergisi'nde matematik ve sanat ilişkisini yorumluyor olacağız. Sosyal alanda matematik kitapları hakkında konuşurken geleneksel matematik günü yapbozunu tamamlamaya çalışacağız.

  • SAHNE
  • ATÖLYELER
  • SERGİLER
  • SOSYAL
  • DAVETLİLER
SAHNE

Mert Çağlar

🕙︎ 10.00Tınaz Ekim

🕙︎ 11.30

Oyunlarla Çizge Kuramı

Oyunların matematik, yaratıcılık ve matematiksel yaratıcılıkla ilişkisi üzerine konuştuktan sonra matematik eğitiminde oyunlar konusuna odaklanacağız. Doğada neredeyse tüm hayvanlar oyun oynar. Oyunla hem fiziksel hem de duygusal becerilerini gelişir, hayata hazırlanırlar. Çocuklar da oyun oynayarak hem kendilerini keşfeder ve geliştirir, hem de dünyayı tanırlar. Peki yetişkinler?

Meraklı yetişkinler için de oyunlar ve bulmacalar, doğru soruların peşinden gidip yeni keşifler yapmaya vesile olmuştur. Bu konuşmada basit oyunlardan yola çıkarak çizge kuramının temellerinin nasıl atıldığını göreceğiz. Çizge kuramındaki çeşitli oyun ve bulmacaların önemli günlük hayat problemleri ile bağlantılarını irdeleyeceğiz.

Özer Öztürk

🕙︎ 13.45

Matematik, yaratıcılık ve oyun

Oyunların matematik, yaratıcılık ve matematiksel yaratıcılıkla ilişkisi üzerine konuştuktan sonra matematik eğitiminde oyunlar konusuna odaklanacağız. Çocukların özellikle sosyal duygusal becerilerini ve matematiksel yaratıcılıklarını geliştirmek amacıyla tasarladığımız bazı oyunların okul ve okul dışı öğrenme süreçlerindeki uygulanışlarından son beş senede edindiğimiz deneyimi paylaşacağız. Çocukların, ailelerinin, öğretmenlerinin tutumlarını, geri bildirimlerini ve kendi gözlemlerimizi aktaracağız.

Soner Sezgin

🕙︎

HER ŞEYİN TEORİSİ: OLASILIK

Her Şeyin Teorisi Olasılık başlıklı konuşmada hedef kitlesi olarak lise ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere olasılık kavramı, günlük hayatta karşılaşılan olasılık problemleri, matematiksel olarak olasılığın ne demek olduğu ve içerisinde barındırdığı kurallar açıklanacak. Birkaç matematiksel olasılık problemi çözülecek ve bu sayede olasılık kavramı daha anlaşılır hale getirilecektir.

🕙︎ 15.30

Panel: Türkiye'de Matematik Eğitimi

Doç.Dr.Elif Bahadır

Dr.Öğr.Üyesi Bahadır Yıldız

Arş.Gör.Dr. Emine Gülen Ulusoy

ATÖLYELER
KOD ADIM


SİHİRLİ KARELER

Sihirli Kareler, içine 1'den n'ye kadar sayıların yazıldığı nxn tipinde, her sütun, satır ve köşegenlerinin toplamı eşit olan karelerdir. Kaplumbağa kabuğundaki şekilden yola çıkarak Çin'de keşfedilen ve günümüze kadar gelen sihirli kareleri çözmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu atölyede bu yöntemlerden yola çıkıp "Bir sihirli kare nasıl yapılır?" sorusunu tartışarak sihirli kare yapmanın yollarını inceleyeceğiz.

HİLBERT'İN OTEL PARADOKSU


DOĞUM GÜNÜ PARADOKSU


KONİNGSBERG'İN 7 KÖPRÜSÜ

Königsberg'in yedi köprüsü graf teorisinin temelini oluşturan ve 18. yüzyılda Königsberg köprülerinden ilham alınarak ortaya atılan ünlü bir matematik problemidir. Konigsberg adlı 7 köprüden oluşan bir şehirde yaşadığınızı düşünün. Bu köprülerden sadece 1 kez geçerek evinize geri dönebilir misiniz? Basit gibi gözüken bu problem üzerine düşünüp bu ünlü problemi çözmeye çalışacağız.

BUFFON'IN İĞNESİ


KATLA VE KES


TÜMEVARIM YÖNTEMİ İLE İSPATLAR


ÇİZGE RENKLENDİRME


DÖRT İŞLEM


DELİ BAYTAR
SERGİLER

Matematik

Sergileri

Ressam ve grafik sanatçısı olan Escher eserlerinde matematiğe sıkça yer vermesiyle matematikçilerin ilgisini en çok çeken ressamlardan biri olmuştur. Matematik Günü sergisinde Escher'in eserlerini yorumlarken bugüne kadar 160'dan fazla şehirde sergilenmiş Imaginary sergisinin bazı eserlerini de inceleyeceğiz.

Geometry Daily

DETAYLAR ÇOK YAKINDA!

Maryam Mirzakhani

DETAYLAR ÇOK YAKINDA!

Mandala

DETAYLAR ÇOK YAKINDA!

SOSYAL

Yapboz

Yapboz köşemizde, yapbozun parçalarını birleştiren herkesin isimlerin minik bir kağıda yazarak kutumuza atmasını istiyoruz. Gün sonunda ise yapbozumuzun bitmiş halini kutudaki isimler arasında çekiliş yaparak anı olması adına hediye ediyoruz.

Kitap Değişimi

En sevdiğiniz kitabı, sizden sonra okuyacak olan kişi için, kitap hakkında küçük bir not ekleyerek getirin; en az onun kadar çok seveceğiniz başka bir kitapla değiştirin. Etkinlik boyunca kitaplığınızdaki en sevdiğiniz matematik kitabını kitap köşesine bırakıp başka bir kitapla değiştirebilirsiniz. Bu sayede en sevdiğiniz kitabı başka bir kişiyle tanıştırmış olurken siz de yeni bir kitap tanımış olacaksınız. Ayrıca bu köşede incelemek için birçok matematik kitabı bulacaksınız.

DAVETLİLER

Matematik Dünyası

Türk Matematik Derneğinin bir yayını olan Matematik Dünyası 1991 yılından beri çıkan Türkiye'nin ilk popüler matematik dergisidir. Yılda 4 sayısı çıkan derginin 2022'deki ilk sayısını Matematik Günü İstanbul'da bulabilir, atölyeler ve konuşmalar sırasında hediye edilecek Matematik Dünyası dergilerinden birine sahip olabilirsiniz.

Matematik Evi

Eyüpsultan Belediyesi Matematik Evi kurulduğu günden bugüne binlerce misafir ağırladı. Türkiye'de benzeri olmayan bir konsepte sahip olan Matematik Evi'nin misafirleri matematiği somut nesnelerle deneyimlerken aynı zamanda oldukça keyifli vakit geçiriyor. Matematik Evi'nin birbirinden değerli materyalleri Matematik Günü İstanbul'da bizlerle birlikte olacak.