Matematik Günü İstanbul 2022


00
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
seconds

Matematik Günü İstanbul 2022

Matematik Günü İstanbul 2022 yılında Marmara Üniversitesinin ev sahipliğinde 14 Mart 2022 tarihinde 13 topluluğunun organizatörlüğünde gerçekleşecek.

Matematik Günü İstanbul Sahnesi 2022

10.00

Bülent Yılmaz
“Hayatın Matematiği”

Bakış açısına göre matematik; Arkadaşlık kurmada, dedektiflikte, evlilikte ve yaşamın her alanında matematiğe dokunuşlar.

11.00

Haluk Memili
“Neden Matematik Öğreniriz?”

Neden matematik öğreniriz?

12.00

Hasan Topdemir
“Homo Ludens”

Matematikçiler, kültürlerin başlangıcından itibaren var olan oyunlarla daima ilgilenmişlerdir. Peki neden? Belki de asıl neden oyunlar büyük ölçüde matematik, matematik ise tamamıyla oyundur. Farklı kültürlerdeki matematik oyunlarına bir yolculuk yapmak ve onları oynamaya ne dersin?

13.00

Olcay Coşkun
“Asal Portreler”

Bu konuşmada asal sayıların en ilginç uygulamalarından biri olan asal portreleri sunacağız. Rakamlarını değişik renklerle boyadığımızda çeşitli portreleri ortaya çıkaran asal sayılardan ve bu yöntemin işlemesini sağlayan asallık testinden bahsedeceğiz.

15.30

Panel: “Türkiye’de Matematik Girişimleri”

Moderatörlüğünü Utku Aytaç’ın yapacağı Türkiye’de Matematik Girişimleri konulu panelde konuklarımız Özkan Değer, Can Ozan Oğuz ve Melih Mert Oskay olacak. Panelimizde matematik girişimlerini tanıtacak, etkinlik organizasyon süreçlerinden bahsedecek ve etkinlikleri değerlendirerek sohbet edeceğiz.

Matematik Günü İstanbul 2022

ATÖLYELeR

Tüm atölyeleri görmek için kitapçığı incelemeyi unutmayın

SONSUZLUK

Sonsuz dendiğinde çoğumuzun aklına bir sayı gelebilir ama sonsuz bir sayı hatta bir isim bile değildir. Cantor’a göre sonsuz bir sıfattır. Bu atölyede sonsuzu saymayı deneyeceğiz. Sonsuz sayı toplamları uygulamalarıyla bu kavramı sindirmeye çalışıp Hilbert’in meşhur sonsuz odalı oteline konuk olarak sonsuzluk kavramını irdeleyeceğiz.

SİHİRLİ KARELER

Sihirli Kareler, içine 1’den n’ye kadar sayıların yazıldığı nxn tipinde, her sütun, satır ve köşegenlerinin toplamı eşit olan karelerdir. Kaplumbağa kabuğundaki şekilden yola çıkarak Çin’de keşfedilen ve günümüze kadar gelen sihirli kareleri çözmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu atölyede bu yöntemlerden yola çıkıp “Bir sihirli kare nasıl yapılır?” sorusunu tartışarak sihirli kare yapmanın yollarını inceleyeceğiz.

MATEMATİK LABİRENTİ

Matematik Labirenti herhangi bir yönden girişleri ve çıkışları olan şekillerin mevcut olduğu bir oyundur. Bu oyunda oyuncular şekilleri çevirerek belirlenen çıkış noktasına ulaşmayı sağlayan koridorlar oluşturmayı amaçlar. Oyuncular bunu yaparken şekillerde bulunan sayılar ve koridorlarda bulunan işlemleri kullanarak çıkışlarda bulunan sayıya ulaşmayı hedefler. Bu oyunda eğlenceli bir yolculuğa çıkacağız.

GALTON TAHTASI

Galton Tahtası, istatiksel yöntemleri ilk defa insanlar arasındaki çeşitliliği ve zekanın kalıtsallığını incelemek için kullanan Sir Francis Galton’un doğa ve davranış bilimleri içinde bulunan olayların genelinin niceliksel bir modelini deneysel olarak gösterebilmek amacıyla geliştirdiği bir öğretim aletidir. Doğanın aslında en bilindik ama farkedemediğimiz olasılık davranışlarını Galton’un bu mükemmel keşfiyle şematize edilmiş kendi icadı olan Galton tahtasını sizlerle deneyimleyeceğiz.

KÖNİGSBERG’İN YEDİ KÖPRÜSÜ

Königsberg’in yedi köprüsü graf teorisinin temelini oluşturan ve 18. yüzyılda Königsberg köprülerinden ilham alınarak ortaya atılan ünlü bir matematik problemidir. Konigsberg adlı 7 köprüden oluşan bir şehirde yaşadığınızı düşünün. Bu köprülerden sadece 1 kez geçerek evinize geri dönebilir misiniz? Basit gibi gözüken bu problem üzerine düşünüp bu ünlü problemi çözmeye çalışacağız.

4 RENK ATÖLYESİ

1852 yılında De Morgan’ın öğrencisi olan Francis Guthrie tarafından ileri sürülen 4 renk teoremi; sonlu sayıda bölgeden oluşan bir harita, birbirine sonsuz sayıda nokta boyunca komşu olan iki bölgenin renkleri birbirinden farklı olmak üzere, boyanacaksa bu işlem için dört rengin yeterli olacağını ileri süren bir teoremdir. Bu atölyede ispatlanması uzun yıllar süren bu teoremi deneyimleyeceğiz.

Matematik Günü İstanbul 2022

Sergiler

Ressam ve grafik sanatçısı olan Escher eserlerinde matematiğe sıkça yer vermesiyle matematikçilerin ilgisini en çok çeken ressamlardan biri olmuştur. Matematik Günü sergisinde Escher’in eserlerini yorumlarken bugüne kadar 160’dan fazla şehirde sergilenmiş Imaginary sergisinin bazı eserlerini de inceleyeceğiz.

Matematik Günü İstanbul 2022

Sosyal Etkinlikler

Yapboz

Yapboz köşemizde, yapbozun parçalarını birleştiren herkesin isimlerin minik bir kağıda yazarak kutumuza atmasını isteyeceğiz. Gün sonunda ise yapbozumuzun bitmiş halini kutudaki isimler arasında çekiliş yaparak anı olması adına hediye edeceğiz.

Kitap Değişimi

En sevdiğiniz kitaba, sizden sonra okuyacak olan kişi için, kitap hakkında küçük bir not ekleyerek getirin; en az onun kadar çok seveceğiniz başka bir kitapla değiştirin. Etkinlik boyunca kitaplığınızdaki en sevdiğiniz matematik kitabını kitap köşesine bırakıp başka bir kitapla değiştirebilirsiniz. Bu sayede en sevdiğiniz kitabı başka bir kişiyle tanıştırmış olurken siz de yeni bir kitap tanımış olacaksınız. Ayrıca bu köşede incelemek için birçok matematik kitabı bulacaksınız.


Matematik Günü İstanbul 2022

Davetliler

Matematik Dünyası

Türk Matematik Derneğinin bir yayını olan Matematik Dünyası 1991 yılından beri çıkan Türkiye’nin ilk popüler matematik dergisidir. Yılda 4 sayısı çıkan derginin 2022’deki ilk sayısını Matematik Günü İstanbul’da bulabilir, atölyeler ve konuşmalar sırasında hediye edilecek Matematik Dünyası dergilerinden birine sahip olabilirsiniz

Matematik Evi

Eyüpsultan Belediyesi Matematik Evi kurulduğu günden bugüne binlerce misafir ağırladı. Türkiye’de benzeri olmayan bir konsepte sahip olan Matematik Evi’nin misafirleri matematiği somut nesnelerle deneyimlerken aynı zamanda oldukça keyifli vakit geçiriyor. Matematik Evi’nin birbirinden değerli materyalleri Matematik Günü İstanbul’da bizlerle birlikte olacak.


Çok heyecanlıyız!

Karşılaşmak için sabırsızlanıyoruz!

EKİP

❤️

Temsilciler: Şükran Yanar (Marmara Üniversitesi Matematik Kulübü), Hamide Demet Sahillioğulları (Galatasaray Üniversitesi Matematik Kulübü), İlayda Altınkol (İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü), Halil Furkan Çoban (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Topluluğu), Simge Çavuşlar (Türkiye Matematik Kulübü), İzel Cemre Akın (Yeditepe Üniversitesi Bilim Kulübü Matematik Topluluğu), Büşra Nur Çatak (Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim ve Matematik Kulübü), Zeynep Akbağ (Sakarya Üniversitesi Matematik Kulübü), Mehmet Baran Çaprak (Fırat Üniversitesi Matematik Kulübü), Olcay Coşkun (Türk Matematik Derneği), Emre Kahvecioğlu (Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü Matematik Kurulu), Alp Cenik (Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Kulübü), (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Matematik Topluluğu).

Ev Sahibi Ekip: Şükran Yanar, Rabia Ekinci, Yasemin Kanat, Ünzile Nur Kıyık, Gizemay Güzelce, Merve Tuncer, Kevser Avcı, Merve Yücel, Halime Güncüm, Ramazan Toplu, Elmira Döner, Ömer Faruk Sarıyıldız, Burcu Dalğar.

Tanıtım Ekibi: İrem Başak Özturhallı, Ömer Ekmen, Cansu Zil, Sima Yıldırım, Elif Biçan, Hilal Eşer.

Matematik Günü Sahnesi Ekibi: İlayda Altınkol, Soner Sezgin, Selin Zişan Artan, Ömer Ekmen, Nur Gültekin, Nisa Gönültaş, Beyzanur Ünal, Emre Kahvecioğlu, Aleynanur Akbaba, Uğur Güler, Elif Biçan, Mehmet Baran Çaprak.

Atölyeler Ekibi: Uğur Güler, Gülşen Topoğlu, Aysima Deniz Çetin, Barış Arslan, Rafet Ali Kaba, Bilge Keskin, Sedanur Tokat, Emine Büşra Paker, Simge Çavuşlar, Cansu Janset Özyeşil, İzel Cemre Akın, Mine Öztürk, Meryem Firdevs Genç, Eren Demir, Elif Ebrar Erciyes, Aleyna Arslan, Hilal Nur Ekşi, Hasan Kambay, Murat Rüzgar Poyraz, Eylül Ayçiçek, Merve Dinçer, Şevval Aydinli, Görkem Göktaş, Nigar Yıldız, Sema Öztürk, Ayşenur Yazoğlu.

Sergiler Ekibi: Emre Karaduman, Zeynep Akbağ, Büşra Nur Çatak.

Sosyal Etkinlikler Ekibi: Halil Furkan Çoban, Neslihan Şimşek, Oğuzhan Recep Akkol, Ecesu Şahin, Çağdaş Okumuş, Muhammet Can Çali, Işıl Beyza Akkaya.

Etkinlik Günü Ekibi: Rabia Kaya, Emre Akyurt, Fatmanur Er, Cansu Berber, Hande Arabacı, Ayşe Gümüş, Ayşe Özkan, Ceyda Duman, Zehranur Vural, Ahmet Can Şirin, Melih Mercan, Esra Çeliktürk, Halukcan Özmen, Selma kınacıoğlu, Muhammed Boztepe.

Melih Mert
Oskay

Genel Koordinatör

Rabia
Kaya

Etkinlik Ekibi Koordinatörü

Şükran
Yanar

Ev Sahibi Ekip Koordinatörü

İrem Başak
Özturhallı

Tanıtım Koordinatörü

Demet Sahillioğulları

Mali İşler Koordinatörü

İlayda Altınkol

Matematik Günü Sahnesi Koordinatörü

Uğur
Güler

Atölyeler Koordinatörü

Emre
Karaduman

Sergiler Koordinatörü

Halil Furkan
Çoban

Sosyal Etkinlikler Koordinatörü

Etkinliği muhteşem katılımcılarla tamamladık.

Sizinle tanıştığımız için çok mutluyuz! 

14 Mart 2023’te görüşmek üzere…

Anı Defteri

Anı Defterine yazılan bazı notlar ❤️

(eklenecek)

“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.“The most beautiful experience we can have is the mysterious. It is the fundamental emotion that stands at the cradle of true art and true science.” Albert Einstein, The World as I See It, 1931 The debate between realism and anti-realism is, at least, a century old.